Rodičia majú strach, že ich dieťa ochorie, no poisťujú sa málo

Ochorenia detí rodičia pri poistení výrazne podceňujú. Podľa prieskumu ING Životnej poisťovne je proti chorobám detí chránených len 28 percent rodičov. V porovnaní s tým má ale poistenie proti úrazu svojich ratolestí uzatvorené viac ako polovica rodičov. Oveľa pravdepodobnejšie ako úrazy sú pritom práve choroby detí.

Podľa prieskumu by už len mesačná starostlivosť o chorého potomka znamenala citlivý zásah do rodinného rozpočtu každej štvrtej domácnosti. Práve na také prípady je určené poistenie.

Prieskum ukázal, že polovica detí nemala úraz nikdy a jedna tretina jeden krát. No v uplynulých dvanástich mesiacoch roku bolo chorých deväť z desiatich detí. Z toho väčšina viac krát. Ochorenie je tak oveľa väčšie riziko ako nehoda alebo úraz. Sú si toho vedomí i rodičia, ktorí sa chorôb obávajú viac. No napriek tomu ich obavy podľa prieskumu nezohľadňuje poistenie rizík.

poistenie-deti-1Dvom tretinám oslovených rodičov by ochorenie dieťaťa, vyžadujúce starostlivosť po dobu jedného mesiaca, obmedzilo rodinný rozpočet. Jednej štvrtine významne. A ako sa rodičia o deti počas choroby starajú? Polovica rodičov používa pri opatere detí inštitút OČR (ošetrenie člena rodiny). Predstavuje to náhradu mzdy vo výške 55 percent dennej mzdy po dobu desiatich kalendárnych dní. Jedna tretina rodičov by sa preto radšej pri ošetrovaní striedala tak, aby v práci nechýbala a jedna šestina oslovených by to riešila dovolenkou alebo neplateným voľnom.

„Vzhľadom k tomu, ako často sa rodičia pri svojich potomkoch stretávajú s chorobou alebo úrazom je prekvapujúce, že 31 % z nich nie je pre prípad nutnosti dlhodobejšej starostlivosti o dieťa nijako zabezpečených,“  hovorí Helena Lazosová, marketingová a produktová riaditeľka poisťovacej časti ING ČR a SR.

poistenie-deti-2

Len necelá štvrtina rodičov je proti výpadku príjmu zabezpečená pomocou poistenia. Tretina sa spolieha na úspory a vytvorenú finančnú rezervu. Desatina domácností počíta s pomocou rodiny – či už formou pôžičky alebo stráženia detí. Poistenie priamo pre deti má podľa prieskumu v súčasnosti uzatvorená niečo vyše štvrtina rodičov pre prípad kritických chorôb a 56 % pre prípad rizika úrazu.

poistenie-deti-3

Príklad z praxe: kliešťová encefalitída môže zamávať s rodinnými financiami

Dievčatku vo veku 5 rokov bola diagnostikovaná stredne ťažká kliešťová encefalitída. Tri týždne bola hospitalizovaná, a potom ešte prebiehala 10-týždenná domáca rekonvalescencia. Po celý čas nemohla navštevovať materskú školu. Matka bola s chorým dievčaťom najskôr v nemocnici, potom aj doma. V práci teda absentovala 13 týždňov (65 pracovných dní). Keďže ošetrovné (OČR) od štátu mohla čerpať len 10 kalendárnych dní, musela si na zostávajúce obdobie zobrať neplatené voľno. Pri hrubom príjme vo výške 821 EUR mesačne (priemerná mzda) tak matka prišla celkovo o vyše 2 137 EUR (mzda + zdravotné poistenie za dni neplateného voľna).

Príbeh má však šťastný koniec. Pretože malo dieťa uzatvorené pripoistenie pre prípad kritických chorôb, kam v ING Životnej poisťovni patrí aj kliešťová encefalitída, dostala matka výplatu poistného plnenia vo výške 30 % z dohodnutej poistnej sumy (15 000 EUR), čiže 4 500 EUR. Mesačné pripoistenie k životnému poisteniu predstavuje 2,50 eura. Z finančného hľadiska bol matke plne nielen kompenzovaný stratený príjem, ale vo výsledku je dokonca v pluse o 2 359 EUR.

Starať sa o choré dieťa pôsobí mnohým rodičov značné komplikácie

V poslednom roku bolo podľa rodičov chorých 9 z 10 detí (z toho dve tretiny opakovane). Úraz vyžadujúci lekárske ošetrenie niekedy utrpela necelá polovica detí. Ak je potrebné s chorým alebo zraneným dieťaťom zostať doma, 51 % rodičov by volilo možnosť vziať si OČR. Ošetrovné je vyplácané po dobu prvých desiatich kalendárnych dní a nie je finančne výhodné.

Aj preto využívajú rodiny alternatívne možnosti domácej starostlivosti o choré dieťa. Ak je nutné starať sa o dieťa doma dlhší čas, zostáva v takmer tretine prípadov doma s dieťaťom niekto z rodiny tak, aby nedošlo k absencii v zamestnaní. Rodičia si teda berú dovolenku alebo neplatené voľno (v 15 % prípadov). V prípade neplateného voľna tak dochádza buď k čiastočnému, alebo úplnému výpadku príjmu.

Prevencia má veľa podôb, rodičia sú však skeptickí

Podľa rodičov bola v minulosti už polovica detí hospitalizovaná v nemocnici. „Polovica hospitalizácií je síce kratšia ako jeden týždeň, ale s pobytom v nemocnici je následne často spojená nutnosť domácej rekonvalescencie či doliečenia,“ uviedla pediatrička MUDr. Marta Špániková. Proti vážnym ochoreniam potomkov sa rodičia chránia najčastejšie dôrazom na zdravý životný štýl a návštevou preventívnych prehliadok. No tretina z nich je skeptická a myslí si, že ochoreniam detí sa predchádzať nedá.

Možností prevencie pritom existuje hneď niekoľko: od základných hygienických návykov, zdravého stravovania, primeranej fyzickej aktivity až po prevenciu v podobe očkovania. „Dôraz na základnú prevenciu je zásadný. Proti viacerým infekčným diagnózam sa dá účinne očkovať. Niektorým závažným ochoreniam sa však s istotou predchádzať nedá, či už pre spôsob prenosu, alebo kvôli dedičným dispozíciám,“ dopĺňa MUDr. Špániková. K najčastejším detským ochoreniam vyžadujúcim ambulantnú starostlivosť patria choroby dýchacej sústavy (s výskytom u detí a mládeže do 14 rokov v 17,5 %) a choroby tráviacej sústavy (9,6 %).

 

Zdroj: Investujeme.sk

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Najnovšie články

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Kategórie

Partneri

Scroll to Top